Iga brändi lahutamatuks osaks on pildikeel. See hõlmab endas enamat kui lihtsalt logo ja brändi värvid: milline on fotode stiil, mida kasutatakse kodulehel, sotsiaalmeedias ja turundusmaterjalidel, et klientidel tekiks äratundmine.
Olen fotograaf ja ühtlasi ka väikeettevõtja ning mõistan seetõttu hästi kvaliteetse foto väärtust enda brändi turundamisel. Enne fotograafi tellimist soovitan aga kindlasti läbi mõelda, mis lugu peavad fotod jutustama ning mis on nende eesmärk. Igal fotograafil on oma väljakujunenud käekiri, mille järgi teda hinnatakse ja tellitakse. Eelistusi ja maitseid on erinevaid, mistõttu tasub enne fotograafi valimist tutvuda tema stiili ja portfoolioga.
Teine aspekt on muidugi koostöö kliendi ja fotograafi vahel. Elukutselise fotograafina pean väga oluliseks professionaalsust, kiiret kohanemist, uusi ideid, suhtlust ja usaldusliku keskkonna loomist. Usun, et kõik see aitab luua häid tulemusi ja viia ellu kliendi nägemust brändi visuaalsest identiteedist.
Miks on brändi visuaalne identiteet ehk lugu fotodel vajalik?
Isikupärane ja konkreetsele ettevõttele omane fotolugu on nagu visiitkaart, mis peegeldab ettevõtte töötajate professionaalsust, ettevõtte väärtusi ja organisatsioonikultuuri, aga ka emotsiooni, mis loob potentsiaalsetes klientides usaldust.
Foto rolli turunduses ei tasu alahinnata. Esmamulje luuakse vaid 1-2 sekundiga ja inimaju võtab infot pildikeeles kiiremini vastu kui tekste lugedes.
Isegi, kui tegemist on imelise toote või teenusega, mille omadused ja eelised on selgelt välja toodud, võib ebakvaliteetse foto kasutamine sellele kõigele vee peale tõmmata. Ka ei tasu unustada, et emotsionaalse sideme loomiseks potentsiaalsete klientide seas on vaja näidata oma töötajaid ja võimalusel ka oma tooteid-teenuseid in action.
Milleks ja mis kanalites fotosid kasutada?
Kindlasti on vaja professionaalseid fotosid ettevõtte juhtkonna, müügi- jt klientidega kokkupuutuvatest töötajatest. Pilte saab kasutada kodulehel ja sotsiaalmeedias (LinkedIn-i profiilifotod), et anda brändile inimlikkust, soojust ja usaldusväärsust. Inimesed soovivad näha, kellega nad koostööd teevad.
Veel on vaja fotosid reklaampiltideks ja sisuloomeks (sh tootepildid) ning ka teisteks turundusmaterjalideks (trükised, uudiskirjad, emotsioonifotod kodulehel jpm). Ka siin tasub läbi mõelda ühtne joon, mis aitaks tekitada seost just teie brändiga.
Näiteks: tootepildid on tehtud kauni raba või metsa taustal. Või on pildipanga piltide asemel kasutatud sotsiaalmeedia postitustes vaid selliseid illustreerivaid pilte, kus on ettevõtte töötajad või muu ettevõttega seotud nüanss. Olenevalt sotsiaalmeedia kanalist ja sisutüübist tuleb samuti läbi mõelda fotode stiil: kas on vajalik professionaalsemat või vabamat sisu? Kõik algab taas eesmärgist ja selgusest: kui need on teada, sünnib fotograafi ja kliendi koostöös soovitud tulemus.
Mille järgi valida sobiv fotograaf?
Fotograafe on turul palju ja käekirjad on erinevad, seega soovitan kindlasti esmalt teha veidi kodutööd ja tutvuda portfooliotega, et valida enda jaoks sobivaim käekiri. Kui esmane valik on tehtud, tasub kindlasti küsida konsultatsiooni, mille raames pannakse paika idee, asukoht, riietus, valgus jne.
Kindlasti on oluliseks aspektiks ka hind. Kuna fotograafide tase (kogemuste pagas, tehnika jm) on erinev, on ka teenuse hinnad varieeruvad. Suurepärase tulemuse eest tuleb maksta kallimat hinda, kuid ka hea foto müüb paremini kui keskmine massitoodang.
Seega, kui oled valmis viima oma brändiga seotud fotod uuele tasemele, siis kirjuta mulle ja paneme paika plaani Sinu brändi fotode edulooks! 😉
Siin on mõned näited ka kontaktfotodest, mida olen hiljuti ettevõtetele teinud (klõpsa nimel, et avada link):