Ikka ja jälle satun olukordadesse, kus mult küsitakse, kas võiksin teha fotosessiooni tasuta või poolmuidu. Ja kuigi ma mõistan seda, kui pereliige või väga hea sõber palub Sinult teenet, siis üksteist ikka aidatakse, aga kui tuleksin iga küsija palvele vastu, ei saaks fotograafia olla minu elukutse. Tänases postituses räägin fotograafiks olemise tööst täpsemalt ning proovin mõtestada seda, miks vahel seda tööd ei osata hinnata.

Tihti levib arvamus, et fotograafi roll on lihtsalt korraliku kaameraga õigel hetkel nuppu vajutada ning sellele ei kulu palju aega ega nõua erilist vilumust. Ei mõisteta, miks on teenuse hinnad kallid, kui nutitelefoni näol on fotoaparaat igaühel nagunii juba taskus. Minu eesmärk pole veenda kedagi professionaalsele fotosessioonile tulema, eriti kui inimene ei näe selles väärtust – inimesed hindavadki elus erinevaid asju, küll aga soovitan selgitada, miks fotograafiks olemine ei ole kindlasti pelgalt nupu vajutamine.

Mis eelneb nupuvajutusele?

Selleks, et saada kätte see õige foto ning mitte vaid üks, vaid igas minutis üks erilise emotsiooniga foto, on vaja korralikku fototehnikat, mis on kallis. Olen kindlasti kulutanud kaameratele, objektiividele, programmidele ja muule tehnikale aastate jooksul viiekohalise summa. Teisalt olen oma oskuste lihvimisse investeerinud aastaid, sh koolitused, tuhanded pildistamised, katsetamised, õnnestumised ja ebaõnnestumised, mis on kõik vajalikud selleks, et suudaksin oma tööd teha kiirelt ja tulemuslikult.

Märkimisväärne roll on suhtlusel ja eeltööl.

Kui on soov pakkuda professionaalset teenust, on oluline teha iga kliendiga eeltööd, sh uurida, mis pilte ta varem teinud on (juhul, kui seda on võimalik näha), mis on eesmärk või vajadused, soovitud asukoht või kontseptsioon.

Fotosessiooni ajal on samuti väga oluline, et fotograaf oleks hea suhtleja, et ta suudaks inimest või inimesi avada, luua turvalist keskkonda, usaldust ning julgustada inimesi oma ideedega kaasa tulema. Inimesed, kes igapäevaselt kaamera ette ei satu, vajavad juhendamist. Sarnased põhimõtted kehtivad ka siis, kui pildistan toodet või hoonet: kliendiga tuleb eelnevalt läbi rääkida ootus ning kohapeal peab alati olema kohanemisvõimeline, innovaatiline ning oskama näha tervikpilti: kuidas panna paika kompositsioon ja valgus.

Kvaliteetne fototeenus on enamat kui professionaalsed kaadrid.

Sellele lisandub elamus ja emotsioon, mida saadi fotosessiooni käigus. Samuti see, kui kiiresti saadakse kätte lõplikud failid: olen kuulnud jutte, et inimesed ootavad mitu kuud, et fotod kätte saada! Ise teen alati ca ühe nädala, suurema koormuse korral kahe nädala jooksul ära, välja arvatud erandjuhud, kui on eelnevalt tehtud vastav kokkulepe. Järeltöötlusel on väga oluline roll ja 1-tunnise fotosessiooni puhul võib kuluda isegi 10 tundi järeltöötlusele: fotode sorteerimine, töötlus, pildivalik võtab aega, et luua RAW toorfailist imeline tulemus.

Seega, kui arvad jätkuvalt, et peaksid saama fotosessiooni tasuta, siis küsi endalt, kas toidupoodi minnes peaksid saama ka leiva tasuta, sest selle tegemine pole ju niivõrd raske? Sama kehtib ka töö puhul, millega ise tegeled: ka see on nüüdseks Sinu jaoks juba lihtne, sest on tekkinud vilumus – sellegipoolest soovid saada selle töö eest väärilist palka. Sama kehtib fotograafias.