Fotograafia on lai spekter, mis jaguneb mitmeteks harudeks, nagu dokumentaalfotograafia, arhitektuuri- ja tänavafotograafia, fotokunst, ilupildid, loovfotograafia jne. Mina isiklikult teen emotsioonipilte ehk toon inimestes välja nende parimad ja sügavamad pooled. Selleks panen inimesi tegevustesse ehk juhendan aktiivselt, nii loome koos hetki, mälestusi ja mõtteid, mida on huvitav jäädvustada.
Tehisintellekt vs fotograaf
AI ehk tehisintellekt tuleb järjest enam ka fotograafiasse sisse, kuid usun, et ta ei suuda asendada inimeste vahel oleva sideme loomist, usaldust, päris hetke, mis tekib vahetult fotosessioonil kohapeal. Muidugi on inimesi, kes tulevikus võivad luua oma fotod AI abil, kuid siis pole see enam päris, vaid justkui videomäng, mis loob pettekujutise. Ent sellegipoolest ei tasu AI-d vältida, ta on hea abivahend: näiteks töötluses, kui on vaja kiiresti eemaldada inimese näolt akneprobleemid jms, on aja kokkuhoid märgatav võrreldes käsitsi tehtava töötlusega, kuid ka seal on omad miinused. See võib muuta näo liialt tehislikuks, millel on reaalse eluga vähe pistmist. See omakorda võib põhjustada inimeses ebakindlust, sest päris ja digitaalne elu ei ühti. Samas peaks iga fotograaf suutma luua foto selliselt, mis paneb kliendi seda ja ka ennast enam armastama.
Hea foto saladus?
Mina olen püüdnud säilitada oma fotodel loomulikkuse, kasutan AI-d minimaalselt ja töötlen oma pilte fotoprogrammide abil käsitsi ja kusjuures igat fotot eraldi, et luua igale fotole sobilik lugu. Kõik minu fotod saavad töötlusega pilkupüüdva garneeringu, mis annab fotole viimase lihvi. Olgu nad siis kunstipäraselt mustvalged või kirkalt värvilised. Kuid fototöötlus üksi pole mingi hõbekuul, mis garanteerib suurepärase tulemuse.
Hea foto saamine on protsess, mis algub juba kliendisuhte loomisel suhtlusega:
- koostöös idee väljatöötamine,
- asukoha planeerimine,
- ilma ja keskkonnaga arvestamine jne.
Kindlasti mängib rolli fotosessioon kui tööprotsess ise ehk…
- mis emotsioonid seal on,
- kas on saavutatud piisavalt vaba ja turvaline keskkond, et avada inimese iseloomu,
- kuidas on fotograafi ja kliendi omavaheline klapp,
- mis tehnika on kasutusel jne.
Usaldus ja ehedus, oma kaamera tundmine, valguse tunnetus, ajakasutus (rutakalt teed asja lohakalt ning kaob ka pühendus) – see kõik kajastub fotol. Reaalne rahulolu fotohetkes, südamest tulevad emotsioonid, nagu naer, mõtlikkus, seda saab osalt fotograaf aidata luua.
Kuidas luua emotsioone?
Üksi on seda teha raske, kuid kui on loodud usaldusväärne kontakt ja oled saanud kliendipoolse usalduse, siis igasugune koostöö suhtluses loob efektiivsema tulemuse. Tuleb arvestada kliendi vajadustega, aidata suunata ning säilitada protsessis pidev areng: jagada poseerimise ideid, spontaanselt haarata kasutatavat kompositsiooni ning kohti, kus ja kuidas pildistada.
Tundub keeruline? Fotograafia ongi oma loomult palju tehnilisem ja laiem kui vaid kaamera kaelas ja töötlusprogramm nina ees. Fotograaf võiks olla hea suhtleja, tal võiks olla huumoritunnetus, aga ka empaatia ja diskreetsus, et hoomata laiemalt oma kliente ning tunda isiksusetüüpe. Samas võiks ta austada ka oma kolleege, sest siis austad ka päris kindlasti oma kliente ja iseennast. See kõik aitab kaasa ilusa ja hea foto toorfaili loomisele, millele järgneb kvaliteetne töötlus ning protsess ise on midagi, mis elab hiljem oma lugu fotodel edasi. 🙂