Millest sõltub fotosessiooni hind?

Lühidalt: aeg, asukoht ja inimeste arv. Lisaks tulevad maatriksisse fotograafi oskused, käekiri ja võimalused. Räägin kõigest allpool lähemalt.

Enne aga räägime hinnast – aegajalt küsitakse mult, miks ei saa fotosessiooni tasuta või barteri alusel. Ütlen ausalt, kui fotograafina alustasin, olin sellistele ettepanekutele rohkem avatud, kuna nagu iga oskusega, vajab ka fotograafia tuhandeid tunde katsetamist, et saavutada vilumus.

Olen väga tänulik neile, kes mind aastaid tagasi modellidena aitasid, aga tunnen, et see etapp on nüüdseks selja taha jäänud. On küll tore saada märgitud mõnel Instagrami kontol või saada lisaks tänusõnadele ka purk marineeritud sibulaid või muud käepärast, kuid leiba see lauale ei too ning arveid sellega ei maksa. Ja mõistagi oodatakse, et fotograafil oleks kvaliteetne tehnika, mille soetamisel samuti Instagrami laikidest palju kasu ei ole.

Miks siis on aga erinevatel fotograafidel ja fotosessioonidel erinevad hinnad?

Hinda mõjutavad mitmed tegurid:

  1. Inimeste arv – mida enam on inimesi, seda enam on ka pilte. Kui tehakse nt üksinda pilte (portreesessioon), siis on pildil vaid üks inimene ning enamasti väljastatakse ka vähem pilte. Kui aga pildistatakse peresessiooni, kus on näiteks 6 inimest, siis on ajakulu kohapeal suurem ning ka töötlusele kulub enam aega, kuna lisaks grupipildile soovitakse ka eraldi või siis erinevates koosseisudes pilte, näiteks ema-isa tahavad paari pilti, vennad-õed tahavad omavahel pildile jääda jne.
  2. Asukoht – sinna sisse on arvestatud sõidukulu, mis lisandub fotopaketi hinnale, sõltuvalt asukohast. Näiteks, kui fotograaf elab Võrus, aga klient soovib, et ta teeks paarisessiooni Paides, siis lisandub sinna sõidukulu (fotograafil kulub kohale jõudmiseks kütust ja aega).
  3. Aeg – see on üks huvitav ressurss, mis läheb üha edasi, aga järjest enam väheneb. Ajal on ka fotograafias oma roll, lisaks säriaja pikkuse sättimisele on see oluline ka hinna kujundamisel. Ühest küljest on määrav see, kui kaua fotosessioon kestab, kui palju aega kulub fotograafil asukohta jõudmiseks ning kui palju aega omakorda järeltöötluseks, et soovitud tulemust saada. Teisalt on oluline roll ka fotograafi vilumusel. Mida kogenum fotograaf, seda kiiremini on võimalik suurepärane tulemus kätte saada. Kogemus on aastate pikkuse töö tulemus ning kui tänu sellele on võimalik kokku hoida kliendi aega ja närve, siis on mõistlik, et kogenud fotograaf saab ka väärilist tasu.

Miks fotograafide hinnad samade teenuste eest erinevad?

  • Vastutus!! Iga fotograaf pakub teenust ja teenus on elamus. Kui inimene või inimesed tulevad fotograafi juurde, siis nad tahavad kordumatut elamust kogu eluks ning seda tuleb pakkuda. Siinkohal on ülioluline, et fotograaf on hea suhtleja, tunneb inimtüüpe, on mõistev ja empaatiline ning suudab juhendada või suunata protsessi. Tihtilugu sõltub ka sellest hind ja siit me jõuame järgmise punktini…
  • Kogemus ja käekiri! Nagu ka teistel eluvaldkondadel eristab ka fotograafe kogemus koos käekirjaga, kuidas fotod tulevad ja mis emotsioonid fotole jäävad jne.. Kogemus tuleb ajas, nii nagu kujuneb ka käekiri. Klient on siin kuningas ja see on juba maitse asi.
  • Soovitused ja tuntus! Algaja fotograaf peab portfoolio ülestöötamiseks ja oma käekirja väljatöötamiseks tihti leppima ka soodsama hinnaga. Nii nagu turumajanduses ikka, kui tõuseb nõudlus fotograafi teenuste järgi (ja seda loob ennekõike usaldusväärsus ja soovitused), kajastub see ka hinnas.

Seega – pika jutu kokkuvõte. Fototeenus on elamus ja nii nagu on inimeste maitsed erinevad, on ka fotograafide käekirjad ja hinnaklassid erinevad. Minu soovitus on teha valik selle järgi, millise fotograafi stiil ja suhtlus kõige enam sümpatiseerivad. Kui Sa ei tunne end kaamera ees vabalt, ei tule sealt ka loomulikku tulemust. Hea fotograaf teab, et fotosessiooni õnnestumise saladus on hea koostöö ja usaldus.

Soovin kõigile toredat elamuste jäädvustamist!

%d bloggers like this: